Výročí sametové revoluce (15.11.2019)

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce uspořádala naše škola v pátek 15. listopadu projektový den, jehož cílem bylo žákům přiblížit atmosféru 17. listopadu a komunismu vůbec. Pro současnou mladou generaci je totiž toto období už dávnou historií, kterou znají jen z vyprávění svých rodičů či prarodičů.
     V rámci projektového dne připravily učitelky dějepisu pro druhý stupeň únikovou hru, ve které si žáci vyzkoušeli psaní na stroji, hledali správná tvrzení o komunismu, luštili křížovky nebo skládali puzzle, na kterých byl náš bývalý prezident Václav Havel a student Jan Palach. A ani první stupeň nezahálel, dětičky vytvářely balóny svobody se vzkazy, co pro ně znamená svoboda.
      Překvapením pro celou školu byly scénky z dob komunismu, které si připravili žáci deváté třídy. Nechyběli v nich pionýři, střípky z tehdejšího vzdělávání či fronty na nedostatkové zboží.
      Celý den pak žáci, učitelé a pan ředitel zakončili ve vestibulu školy, kde si za zvuků písně Modlitba pro Martu připomněli demonstraci, která přispěla k pádu komunistického režimu.
Lenka Říská