Noc s Andersenem (28.3.2019)

Na naší škole už druhým rokem funguje čtenářský kroužek, financovaný z projektu Šablony. Přestože se může zdát, že knihy u dětí v poslední době v souboji s tablety a chytrými telefony prohrávají, na naší škole to tak nevypadá, právě naopak, zájem o knihy pomalu stoupá. To nás samozřejmě těší, protože na rozvoj čtenářské gramotnosti se v současnosti klade velký důraz. Právě díky penězům z výše zmíněného projektu přibylo do naší školní knihovny několik desítek nových knih.
    Také o čtenářský kroužek, jehož kapacita je omezená, je mezi dětmi nečekaný zájem. Ve vedení kroužku se střídají tři učitelky, takže náplň je opravdu pestrá. Stěžejní součástí je samostatné tiché čtení a následné sdílení čtenářského zážitku. Děti se zde také různými hravými formami seznamují s literárními žánry a s knihami novými, i těmi prověřenými časem. V rámci kroužku jsme už několikrát navštívili knihovnu v Blatné, kde se děti seznámily s uspořádáním knihovny, naučily se knihy vyhledávat a většina si zde i zřídila čtenářské konto.
     Letos jsme dětem navštěvujícím tento kroužek připravili další zážitek. Naše škola se zapojila do mezinárodního projektu Noc s Andersenem. Ve čtvrtek 28. 3. jsme se v 6 hodin večer, vybaveni spacáky a oblíbenými plyšáky, sešli ve škole, kde byla pro deset malých čtenářů připravena stezka plná úkolů, týkajících se nejznámějších Andersenových příběhů, a další hry a soutěže. Na závěr nechyběla malá pyžamová párty, na níž jsme si zatancovali na nejoblíbenější písničky z pohádek. Akce sklidila velký úspěch, spaní ve škole je pro děti pořád ještě dobrodružstvím.
Text a foto Šárka Kučerová