Návštěva hasičárny Strakonice  (28. 6. 2016)

„Aha,“ řekl mi můj kamarád z Německa, „hasič je jeden a hasiči je hodně.“ Neumí ani slovo česky, nekoupil by si tady ani chleba, ale hasiči ho zajímají natolik, že se tohle slovo naučil říkat česky. Hasiči totiž zajímají asi úplně všechny, dospělé i děti, cizince i našince.
    Děti z 1. stupně a 6. třídy ZŠ Záboří se těšily. Čekal je výlet těsně před koncem školního roku a nebudeme přehánět, že mnohé venkovské dítko dýchá za dobrovolné hasiče a účastní se různých hasičských soutěží. Akci mohl ještě překazit déšť, protože za špatného počasí by nemohla vyjet technika, ale měli jsme štěstí.
    Vyrazili jsme kolem půl sedmé linkovým autobusem do Strakonic. 1. stupeň se pomalu loudal směrem k hasičárně a 6. třída, která je už trochu rychlejší, mohla přijet pozdějším autobusem. V půl deváté nás čekali hasiči. Dva velké zásahové vozy, menší vůz, který je vybaven kleštěmi a nůžkami na stříhání plechu a je nasazován při likvidaci nehod, a vůz s výsuvným žebříkem. Děti měly možnost všechno prolézt, vyzkoušet a hlavně se ptát. U techniky jsme také zůstali nejdéle. Děti se rozprchly do vozů, zkoušely je řídit, sáhnout si na všechny páčky a dokázaly ocenit, když hasiči zapnuli maják a houkačku. Asi v 10 hodin přišel zlatý hřeb. Byl vysunut žebřík, po jehož boku byla vedena hadice, ze které je možné hasit požár ve vyšších výškách. Nasazení této hadice nám v praxi předvedli páni hasiči. Pod hadicí nebyl žádný oheň, ale množství nadšených dětí, které s výskotem běhaly skrz clonu chladivé vody. Někteří byli řádně zmáčení, ale než jsme dorazili na autobus, sluníčko nás vysušilo. Po této atrakci přišla ještě prohlídka garáží, kde nám hasiči předvedli, jak se spouštějí po tyči v případě zásahu, ukázali nám záchranné čluny a další techniku. V půl jedenácté jsme vyrazili zpět na cestu domů.
    Chtěli bychom hasičům poděkovat, že nám připravili nevšední zážitek, a vyjádřit jim dík za práci, kterou pro nás vykonávají. Navíc bychom jim chtěli v té práci popřát hodně štěstí, protože ho určitě můžou potřebovat.

Dana Princová

Návštěva hasičárny Strakonice 2016   Návštěva hasičárny Strakonice 2016