Konec školního roku (29. 6. 2012)

V pátek 29. června skončil k radosti všech školáků školní rok a začalo pro ně nejkrásnější období, prázdniny. Pro deváťáky to byl poslední školní den na základní škole. Tak tomu bylo i u nás v Záboří. Rozloučení s nimi proběhlo na obecním úřadě, kde se sešli s představiteli obce a svými vyučujícími. Bylo jich jenom pět, čtyři chlapci a jedna dívka. Ve společenských oblecích jim to moc slušelo. Vyslechli si pár slov od starosty obce, od ředitele ZŠ i od své třídní učitelky. Pan starosta připomněl pro ně tento den jako zvláštní pocit radosti ale i trochu nostalgie: „Ze své zkušenosti vám mohu zaručit, že na svá školní léta budete jednou moc rádi vzpomínat,“ řekl. Do dalšího života jim potom popřál mnoho úspěchů v dalším studiu, štěstí v životě, co nejméně překážek, a aby si každý z nich zvolil tu nejlepší cestu životem. Třídní učitelka našich deváťáků je zná velmi dobře, vždyť s nimi strávila čtyři roky a jak uvedla, byly velmi zajímavé. “Nuda s vámi vážně nebyla. Spousta vašich průšvihů, originálních nápadů, kopaná s čímkoliv, nástěnka jako terč pro šípy, defenestrace předmětů, ohníčky na parapetu, systematické vysklívání skříní i dnešní rozloučení vejde do dějin této školy“, řekla. Dodala, že by byla ráda,  kdyby jim bylo opět 11 let. Ale čas se nedá zastavit, začíná další etapa života a určitými karamboly si člověk musí projít. Popřála jim,aby ty boule od života nebyly velké a dodala, že je má moc ráda a že jí budou chybět. Zároveň jim nabídla pomocnou ruku, kdykoliv ji budou potřebovat. Od pana ředitele školy si rovněž vyslechli pár laskavých slov, potom jim bylo předáno vysvědčení a dárky. Přípitkem a předáním dárku své třídní učitelce jejich rozloučení se základní školou v Záboří skončilo.
    Po rozloučení se žáky 9. třídy ZŠ přišlo další loučení. Tentokrát se loučili budoucí prvňáčci se svou mateřskou školou. Bylo to poprvé, kdy se tato malá slavnost uskutečnila rovněž na obecním úřadě. Pan starosta byl trochu na rozpacích, čím ty malé zaujmout a co jim vůbec říci. Ale zvládl to na jedničku s hvězdičkou, pomohlo pár hádanek, počítání do deseti i pozpátku, otázka, zda mají už tašku do školy. Rázem se zapojili všichni! Popřál jim, aby se jim ve škole dařilo, aby měli štěstí na dobré kamarády, bez kterých to v životě nejde. Připomněl, aby nezapomněli na svou školku, protože všechno důležité pro vstup do školy se naučili právě tam. Potom následoval k úžasu budoucích prvňáčků rovněž přípitek dětským šampaňským. “Je to moc dobré, jako malinová limonáda“, konstatoval jeden klučina. Děti spolu s paní učitelkou zazpívaly hezkou písničku, kterou si pro tento účel nacvičily,moc se jim povedla. Předáním dárečku v podobě knížky skončilo i toto rozloučení a budoucí malí školáčci odcházeli spokojení a plni dojmů v doprovodu své paní učitelky, rodičů a prarodičů.

Jaroalava Vodičková, 6. ročník

Proslov žáků 9. ročníku

Vážení učitelé, žáci a další zaměstnanci této školy.
    Tímto proslovem bych Vám chtěl poděkovat za příjemné zážitky strávené na této škole. Myslím si, že jsme se tady za těch 9 let mnoho naučili, ale i zapomněli. Když se podívám dál do paměti a vzpomenu si na chvíle, kdy jsme do školy nastupovali jako malí roztomilí prvňáčci, co si cucali palce u rukou a šťourali se v nose. Ano, je tomu tak a tu dobu jsme si všichni mysleli, že školu zvládneme levou zadní. A pak půjdeme jezdit popelářským autem nebo traktorem. Jenže to jsme si neuvědomili, že za ta léta dospějeme. Jestli se tomu dá tak říct. A pak to začalo, začali jsme prosit, že chceme do jiné školy. Jenže to jsme jestě nikdy neměli za vyučujícího pana ředitele a paní učitelku Dubskou, to teprve začala sranda, ale stejně se nakonec ukázalo, že jsme se něco naučili, a takové problémy jsme s tím neměli. Až do té doby co došlo na 8. ročník této školy a my jsme věděli, že je to jeden z nejdůležitějších ročníků kvůli dalšímu vzdělání. Ale někteří z nás to podcenili a málem propadli. Ale teď je to pro nás minulost a doufám, že se tomu někdy zase zasmějeme. Nebudu už dále zdržovat, tak to už jen shrnu dohromady. Jako první bych chtěl poděkovat paní učitelce Stejskalové za to, že s námi vydržela celých 5 let a mnoho nás naučila. Dále bych poděkoval paní učitelce Dubské, s kterou jsme neválčili jen v matice, ale i s jejími nabroušenými nehty. Taky bych jí chtěl říct, že si vážíme toho, že jsme ji měli jako třídní učitelku, protože jste nás mnoho naučila a myslím si, že kdyby jste tu nebyla, tak bychom nebyli deváťáci, ale blbci. Samozřejmě musíme poděkovat paní učitelce Novákové, že to s námi celý ten rok a půl vydržela. Myslím si, že tato učitelka byla nejhodnější a jediná nás trochu chápala. Určitě nikdy nezapomeneme na pana učitele Gutwirtha skvělého tělocvikáře a o trochu horšího němčináře než jsme my :-), ale to je jen taková drobnost, co se dá dopilovat. Dále když se tady rozhlížím, tak nemůžu zapomenout na pana ředitele, s kterým jsme tady i spoustakrát válčili, ale vždy to dopadlo dobře a za to bychom mu chtěli poděkovat. Ostatním učitelům patří také velké dík. Ale úplně největší dík si zaslouží paní kuchařky za ta výborná jídla, co nám celý rok vařily. Kdyby nebylo jich, asi by nás do této školy nic netáhlo.
    Tak nashledanou a doufám, že nám na obecním úřadě nalejete něco pořádného a ne rychlý špunty.