Lyžařský kurs Kramolín (18. - 21. 1. 2016)

„Na hory se bohužel nejede, je vás málo.“ Tato slova bohužel byla v loňském roce adresována žákům naší školy, když se ptali, zdali budou mít možnost seznámit se se světem dvou „neposedných prkének“. Stalo se tak poprvé po dlouhých osmnácti letech. Slib, že se za rok pokusíme lyžařský kurs opět uspořádat, byl sice zavazující, ale myšlený opravdu upřímně.
     Rok se sešel s rokem a před sportovní halou v Záboří už stála auta s rodiči a hlavně žáky, kteří se po roce čekání konečně dočkali. A že jich nebylo málo! Pořádně se naučit lyžovat zatoužilo více než 20 dětí hned z několika ročníků. Přípravy se ale neobešly bez komplikací, chvíli to vypadalo, že vyznavačům zimních radovánek zůstanou oči pro pláč. Zdravotní komplikace ovlivnily personální obsazení kursu, a tak se musel zkušený instruktor hledat mimo školu. Ten se naštěstí objevil v osobě p. Karbana z Blatné, jehož lyžařské dovednosti žáky doslova uhranuly. Po roční pauze nebylo vůbec jednoduché sehnat ani ubytování, neboť náš dlouhodobý „azyl“ v lipenském hotelu Lipenka již nebyl k dispozici a jiná ubytovací zařízení obsazují pravidelní návštěvníci.
     Nakonec se podařilo zajistit čtyřdenní pobyt v chatě Lanovka, která se nachází přímo pod lyžařským areálem v Lipně nad Vltavou. Letos tedy již nikdo nemohl říkat tradiční: „Pane učiteli, já už po tom chození s lyžemi fakt nemůžu.“ Poslední dny ale přeci jen všechny sžírala nejistota: „Napadne vůbec sníh? My pěšky šlapat nechceme!“ obávaly se děti do posledních momentů. Netuším vůbec, jak jsme si lyžařského Boha naklonili, ale těsně před odjezdem na hory tradičně začalo sněžit a mrznout, takže při příjezdu na nás čekaly krásně upravené sjezdovky, které většinu pobytu ozařovaly sluneční paprsky. Jak s oblibou říkám: „Pyreneje hadr!“
     „Proboha, tenhle krpál mám sjíždět?“ vykřikovali před první jízdou Ti, kteří na nohou měli lyžáky poprvé. „Nebojte, žádná kaše není tak horká, jak se uvaří,“ dostalo se mírně nervózním žákům uklidňující odpovědi. A světe div se, lyžařští elévové se opravdu „nespálili“! Již první den byli všichni schopni sjet téměř vzorovými oblouky celou sjezdovku, druhý den si dokonce troufli i na svahy s přeci jen vyšším sklonem. Takhle šikovné začátečníky jsme už opravdu dlouho neměli! A pak že je dnešní mládež líná a neo-hrabaná! Kdepak, stačí mít chuť a chtít!
     Lyžařský kurs ale není jen zdolávání kilometrů z kopce dolů. Přeci se musíme také seznámit s místem pobytu! „Už zase půjdeme na večerní procházku? Asi umřu!“ Typická pubertální reakce už učitele v dnešní době opravdu nemůže překvapit. Odměnou všem za trošku odříkání byly krásné pohledy na noční hladinu Lipna. V létě, až v televizi poběží olympijské studio z Lipna nad Vltavou, tak si všichni budou moci říct: „Jééé, tady jsme všude v zimě chodili!“
     Čas je ale neúprosný, a tak 4 dny zimních radovánek musely skončit. Nadšené děti si slíbily, že pokud to bude možné, vezmeme za rok opět Lipno nad Vltavou útokem. Kéž by se to opět podařilo!

Michal Gutwirth