Mikulášská nadílka (5. 12. 2013)

„Slyšíš ten řev, rachot řetězů, křik dětí? To už asi jdou čerti!" Ustrašený výraz ve tvářích těch nejmenších, nezřídka i slzy, někteří žáci odnášeni v pytlích do pekla. Takto probíhá mikulášská nadílka asi na většině škol. Nejinak tomu bylo i v ZŠ Záboří. Říká se, že fotbal nemá logiku, ale má ji mikulášská nadílka, když v hávu Mikuláše rozdává hodným dětem dárky nejzlobivější žák školy? Ale proč by ne, alespoň na chvilku se on i další děti, které ve škole zrovna neexcelují, mohou zamyslet nad tím, proč zrovna jejich jména čtou čerti v knize hříchů a nejsou chlácholeni andělem. Vždyť prospěšní svému okolí mohou být všichni. Stejnou zkušenost by potřebovalo i mnoho dospělých. Jenže pocit strachu z „bubáků“ a trestu většinou ani u dětí a ani u dospělých nevydrží příliš dlouho!
    Ale proč být smutní, i u nás si anděl pár hodných dítek našel a věřme, že za rok už čerti skončí na úřadu práce!

Michal Gutwirth