Úvodní strana
Základní informace
Aktuality
Historie školy
Chod školy
Učitelé
Školní jídelna
Mateřská škola
Fotogalerie
Kontakty

              Oslava 30 let otevření nové budovy (27.10.2018)

    V sobotu 27. října se v Záboří uskutečnily oslavy 30 let od otevření nové školní budovy. Veřejnost si tak po celý den mohla prohlédnout prostory školy, zhlédnout vystoupení žáků a také se slavnostně otevírala bylinková zahrádka. Zaměstnanci školy navíc nevšedně vyzdobili tři třídy, jedna představovala retro, druhá současnost a třetí se vztahovala k výročí 100 let republiky. K vidění tu byly předměty z této doby, nechyběly ani informace o významných osobnostech a lidé si mohli přečíst i přání žáků republice ke 100. narozeninám.
    V rámci oslav se návštěvníci přenesli do doby před 30 lety a mohli si tak představit nebo zavzpomínat, jak tenkrát vypadalo slavnostní otevření školy. Byli tu pionýři, v podání žáků školy, kteří k té době neodmyslitelně patří, a zazpívali známou budovatelskou píseň Pionýři, pionýři, malované děti a Krásně je na světě. Poté nejmladší děti otevřely symbolicky školu třemi klíči od každého desetiletí a jako v době dávno minulé se přestřihla i páska. Po znovuotevření školy se úvodního slova ujal ředitel školy Michal Gutwirth, který všechny přítomné přivítal a zároveň vyslovil přání, že by byl rád, kdyby všichni žáci vzpomínali na školu v dobrém a v budoucnu sem třeba dali i své děti. Hodně štěstí do dalších let škole popřál současný starosta Záboří Václav Kurz a přiznal, že existence školy byla několikrát ohrožena, ale díky zastupitelům a obecnímu rozpočtu funguje dál. „Můžeme být opravdu pyšní, že vydržela do dnešní doby, vždyť v okolních obcích spousta škol zanikla nebo se z nich staly školy pouze s jedním stupněm,“ sdělil. Jako poslední promluvil významný host, starosta Strakonic a bývalý učitel na této škole, Břetislav Hrdlička, který vtipně poznamenal, že zábořská škola byla jedinou, na které kdy učil. „Byl to pro mě veliký zážitek a od té doby jsem už na žádné škole neučil. Zažil jsem jí za socialismu a kapitalismu. Socialismus zase nebyl tak špatný, hlavně co se týče přístupu k učitelům a žákům. Dnes mají žáci práva, ale povinnosti žádné. Byli tady výborní učitelé, žáci a výsledky. Učitelé měli spoustu úspěchů v olympiádách a sportovních soutěžích. Učil jsem sedmáky a osmáky a dnes jsem s překvapením zjistil, že některé žačky jsou už babičky. Obec, která má vlastní školu, je na tom dobře. Doufám, že zastupitelstvo pomůže školu udržet,“ řekl. Zavzpomínalo se i na bývalé žáky a pracovníky školy, kteří předčasně odešli.
    Veřejnosti byla také představena bylinková zahrádka, na kterou může být škola právem hrdá. A protože se jednalo o její slavnostní otevření, ředitel školy Michal Gutwirth a starosta Strakonic Břetislav Hrdlička na ní vysadili keř muchovník, který bude připomínat tento významný den. S nápadem na vytvoření zahrádky přišla paní učitelka Monika Dubědová, která vyučuje přírodopis a pracovní činnosti, koncem srpna roku 2017. „Prostor ve školním areálu byl hrozně smutný a prázdný, chtěla jsem, aby tam vzniklo něco hezkého. Bylinková zahrádka je v současné době velký trend, a tak jsem se rozhodla právě pro ni. Při pracovních činnostech na ní žáci druhého stupně usilovně pracovali a naučili se, jak se ryje zem, sází rostliny, odpleveluje a také opracovává dřevo. I nadále se o ní budou starat,“ řekla Monika Dubědová a pokračuje: „Roste zde například máta, kozlík lékařský, třezalka tečkovaná, mateřídouška a mnoho dalších bylinek, které budou sloužit jak žákům, tak rodičům a učitelům. Každý přece jen nemá možnost doma bylinky pěstovat nebo nepěstuje všechny.“ „Do budoucna ještě plánujeme u zahrádky vytvořit venkovní třídu, která by sloužila k výuce přírodopisu a prvouky. Budou tu židličky i tabule,“ dodala.
    Program zakončilo pásmo vystoupení ve sportovní hale, kde žáci věnující se parkuru předvedli svůj um, vystoupil i školní kroužek gymnastiky a scénky sedmé a osmé třídy mnohým připomněly spartakiádu, branná cvičení s plynovými maskami či legendární céčka.

Lenka Říská
  

Fotogalerie 
 

Datum a svátek

 

Co máme k obědu

 

Týdenní menu

Kalendář akcí

 

Počasí

 

TOPlist

ZŠ a MŠ Záboří, okres Strakonice, Záboří 105, 387 34 Záboří
Příspěvková organizace, IČ 750 00 971
Tel. 383 49 44 25, e-mail: zs.zabori@centrum.cz, www: www.zszabori.cz


© Michal Gutwirth 2012