Exkurze do Prahy (12. 12. 2013)

"On by Tě hlad naučil!" To často slýchají dnešní rozmlsané děti od svých rodičů, ale i od nás učitelů, když se je ve škole marně snažíme přesvědčit o tom, že jediná pořádná jídla na světě opravdu nejsou hranolky, brambůrky či hamburger.   Vysvětlujte dnešním dětem, že existovaly doby, ve kterých byl i suchý chléb vzácným pokrmem.
    Rozhodli jsme se tedy, že našim žákům tyto časy trochu přiblížíme a uspořádali jsme předvánoční exkurzi do Prahy, kde se žáci měli seznámit s jedním z nejstrašnějších období 20. století - druhou světovou válkou. Naším cílem se stal pražský pravoslavný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se ukrývali parašutisté, kteří spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Žáci se dozvěděli velmi zajímavý příběh o hrdinství a zradě, navštívili i kryptu, ve které i ti největší "raubíři" ani nedutali. Doufejme, že i v dětech zanechá návštěva těchto míst dostatečné memento, aby si vážili všeho, co dnes mají.
    Po opuštění kostela směřovaly naše kroky k dalšímu památnému místu našeho národa - budově Národního divadla, s jehož interiéry jsme se mohli seznámit. Některé děti byly doslova u vytržení, když se celé zadýchané při výstupu do horních pater divadla dozvěděly, že průvodci, kterému po schodech téměř nestačily, bude brzy osmdesát let. Jeho fundovaný výklad nám přiblížil historii divadla, ale i zajímavosti z chodu současné scény. Na závěr si ale pro všechny přípravil opravdový bonbónek - výstup na střechu divadla, odkud bylo možné prohlédnout si předvánoční Prahu! Z takové výšky se  podaří spatřit hlavní město málokomu.
    Co by to ale bylo za návštěvu naší metropole, kdyby byla opomenuta návštěva nějakého obchodního centra. V Palladiu už sice žádné památné místo nenajdeme, ale bez tohoto bodu programu bychom s dětmi asi jen těžko vydrželi. Cestou jsme tedy alespoň prošli Kampu, kde si děti "zařádili na "miminech" od architekta Davida Černého a prohlědli si vilu významného českého herce Jana Wericha.
    Z nákupního centra už ale následovala cesta na hlavní nádraží, odkud nás "motoráček" dovezl zpět do Blatné. Sice jsme v Praze nebyli porpvé, ale přesto zde lze pokaždé najít něco, co by žákům přineslo nějaké nové poznatky a zkušenosti. A o tom přeci škola je? Nebo se snad mýlím?

Michal Gutwirth