Úvodní strana
Základní informace
Aktuality
Historie školy
Chod školy
Učitelé
Školní jídelna
Mateřská škola
Fotogalerie
Kontakty

              Exkurze do Prahy (12. 12. 2013)


    "On by Tě hlad naučil!" To často slýchají dnešní rozmlsané děti od svých rodičů, ale i od nás učitelů, když se je ve škole marně snažíme přesvědčit o tom, že jediná pořádná jídla na světě opravdu nejsou hranolky, brambůrky či hamburger.   Vysvětlujte dnešním dětem, že existovaly doby, ve kterých byl i suchý chléb vzácným pokrmem.
    Rozhodli jsme se tedy, že našim žákům tyto časy trochu přiblížíme a uspořádali jsme předvánoční exkurzi do Prahy, kde se žáci měli seznámit s jedním z nejstrašnějších období 20. století - druhou světovou válkou. Naším cílem se stal pražský pravoslavný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se ukrývali parašutisté, kteří spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Žáci se dozvěděli velmi zajímavý příběh o hrdinství a zradě, navštívili i kryptu, ve které i ti největší "raubíři" ani nedutali. Doufejme, že i v dětech zanechá návštěva těchto míst dostatečné memento, aby si vážili všeho, co dnes mají.
    Po opuštění kostela směřovaly naše kroky k dalšímu památnému místu našeho národa - budově Národního divadla, s jehož interiéry jsme se mohli seznámit. Některé děti byly doslova u vytržení, když se celé zadýchané při výstupu do horních pater divadla dozvěděly, že průvodci, kterému po schodech téměř nestačily, bude brzy osmdesát let. Jeho fundovaný výklad nám přiblížil historii divadla, ale i zajímavosti z chodu současné scény. Na závěr si ale pro všechny přípravil opravdový bonbónek - výstup na střechu divadla, odkud bylo možné prohlédnout si předvánoční Prahu! Z takové výšky se  podaří spatřit hlavní město málokomu.
    Co by to ale bylo za návštěvu naší metropole, kdyby byla opomenuta návštěva nějakého obchodního centra. V Palladiu už sice žádné památné místo nenajdeme, ale bez tohoto bodu programu bychom s dětmi asi jen těžko vydrželi. Cestou jsme tedy alespoň prošli Kampu, kde si děti "zařádili na "miminech" od architekta Davida Černého a prohlědli si vilu významného českého herce Jana Wericha.
    Z nákupního centra už ale následovala cesta na hlavní nádraží, odkud nás "motoráček" dovezl zpět do Blatné. Sice jsme v Praze nebyli porpvé, ale přesto zde lze pokaždé najít něco, co by žákům přineslo nějaké nové poznatky a zkušenosti. A o tom přeci škola je? Nebo se snad mýlím?

Michal Gutwirth

Fotogalerie
 
 

Datum a svátek

 

Co máme k obědu

 

Týdenní menu

Kalendář akcí

 

Počasí

 

TOPlist

ZŠ a MŠ Záboří, okres Strakonice, Záboří 105, 387 34 Záboří
Příspěvková organizace, IČ 750 00 971
Tel. 383 49 44 25, e-mail: zs.zabori@centrum.cz, www: www.zszabori.cz


© Michal Gutwirth 2012