Výlet Tábor (26. 10. 2015)

V pondělí 26. října jsme se všichni žáci 1. stupně naší ZŠ Záboří vypravili do města Tábora, kde jsme navštívili zdejší Čokomuzeum. Už na ulici přede dveřmi tohoto neobvyklého muzea nás přivítala vůně čokolády a marcipánu.
    Mysleli jsme si, že výlet bude nuda, ale hned po vstupu dovnitř jsme změnili názor. Přivítal nás čokoládový Jaromír Jágr v životní velikosti, ve skleněných vitrínách stály pohádkové postavičky jako např. Ferda Mravenec, Krakonoš, Káťa a Škubánek, zajíc a vlk a mnoho dalších.
    V první části prohlídky jsme se dověděli, jak vlastně čokoláda vznikla a jak se dělá dnes moderním způsobem. Prohlédli jsme si také nově instalovanou výstavu aut. Nás kluky nejvíce zajímal Mr. Bean a jeho auto. Dělali prý ho 485 hodin a to dá docela zabrat. Protože by ho nemohli převážet, museli vše udělat na místě v muzeu. Musíme vám prozradit jedno veliké tajemství. Všechny postavy a postavičky jsou dělané tak, že marcipánem či čokoládou potahují polystyrenové modely. Kdyby vše bylo z čokolády celé, časem by to popraskalo. Ale i Jaromír Jágr, kterého měli nejprve jen 1 m vysokého, došel pohromy. Někdo mu ukousl ruku. Tak proto mají nyní velkého a dobře si ho hlídají.
    Abychom nezapomněli na holky, ty se zhlídly v marcipánových a čokoládových panenkách. Také okukovaly klobouky a šaty. Tam jsme se my kluci nudili a nakukovali do dalších dveří.
    Druhou částí našeho pobytu v muzeu byla dílnička, kde si každý mohl udělat z marcipánové hmoty několik výrobků. A tak se narodili medvídci, srdíčka, lidičky, kytary, růže atd. Byli jsme šikovní všichni.
    Pak jsme navštívili podzemí s perníkovou chaloupkou, čerty, bílou paní apod. Tam to ale moc nevonělo. Polotma a podivné kvílivé zvuky nás vyhnaly z podzemí zase do čokoládové restaurace. Za prosklenými okny jsme koukali, jak se vyrábějí pralinky, bonbonky a dorty. Na závěr jsme si koupili sladké dárky na památku ve zdejší prodejně.
    Náš výlet se vydařil a spokojeni jsme vyrazili autobusem domů. K chuti nám přišlo rychlé občerstvení na odpočívadle. Všichni, kterým došla svačina a zbyly poslední peníze, si dali hranolky nebo párek v rohlíku. Není divu.

Martin Řanda, Vít Bašta a Matěj Bezpalec, žáci 4. ročníku ZŠ Záboří