Výlet do Prahy (12. 12. 2012)

„Hurá, pojedeme do Prahy. Bude KFC a McDonald´s!“ vykřikovaly radostí děti, když se dozvěděly, že poslední exkurze v roce 2012 bude namířena do hlavního města naší republiky.
     Vysvětlete ale puberťákům, že do předvánoční metropole jedeme nasát předvánoční atmosféru a hlavně se dozvědět více o Josefově – židovském městě. Pro přesun do Prahy byl opět využit vlak, ten kromě pohodlí ovšem skýtal i určitá rizika. Přeci jen volná ulička přímo vybízela k cestování mezi sedadly, běhání či dokonce provozování her blízkých bojovému umění. I přes tyto nástrahy ale všichni „účastníci zájezdu“ dorazili k soše sv. Václava, kde již čekal pan průvodce.
    Ten celou výpravu provedl přes Václavské náměstí, Můstek až k budově Karolina, kde žákům sdělil, že zde probíhají i promoce. „Zbyšku, víš, co je to promoce?“ položil pan učitel záludnou otázku, na kterou ale tak zdrcující odpověď opravdu nečekal! „To vím dobře, to je buď socha, nebo obchod,“ odvětil žák ve stylu Černých baronů, zatímco na učitele padaly mrákoty. „Radši už se na nic ptát nebudu, nervy mám fakt jenom jedny!“ pomyslí si pedagog a raději poslouchá společně s ostatními fundovaný výklad průvodce, který zatím dovedl celou výpravu na pražské židovské město, kde osvětlil historii a současnost židovské komunity.
    Po třech hodinách zajímavého vyprávění se ale rozloučil a kroky žáků přeci jen směřovaly na téměř povinnou návštěvu obchodního centra. „Pane učiteli, nechcete burgra?“ Podobné otázky, usrkávání z plastových kelímků a plné igelitky dávaly jasně najevo, že i děti byly nakonec naprosto spokojeny a můžeme vyrazit domů. Tak Praho, zase někdy na viděnou!

Michal Gutwirth