Vzpoura úrazům (9.9.2019)

Jsou mezi námi lidé, kteří fňukají kvůli každé maličkosti. A pak taky takoví, kterým osud nerozdal zrovna příznivé karty, přesto si vůbec nestěžují a dokáží se na svoje problémy dívat s patřičným nadhledem. K těm druhým určitě patří dva Honzové, kteří navštívili naši školu v rámci projektu VZPoura úrazům. Oba jsou od mládí trvale upoutaní na invalidní vozík, ale i přes svůj handicap kolem sebe celé dopoledne rozdávali optimismus a dobrou náladu. Připomněli nám, že často zdánlivá maličkost, vlastní hloupost nebo obyčejná klukovina mohou mít doživotní následky. Ukázali dětem rizikové situace a vysvětlili, jak jim pokud možno předejít. Vyprávěli o tom, jaký je život na vozíku, jak je nutné mít uzpůsobené auto nebo domácnost, jaké sporty lze provozovat. Ochotně odpověděli na jakýkoli dotaz a nezalekli se při tom ani hodně choulostivých témat.
     Oni sami se svému úrazu vzepřeli a teď chtějí udělat vše proto, aby upozornili na danou problematiku mladé lidi, kteří se leckdy nechají vyhecovat k neopatrnosti, která může mít fatální následky. Myslím, že na tohle setkání naši žáci ze 6. - 9. třídy nikdy nezapomenou.
Šárka Kučerová